تبلیغات
architecturalsystem

architecturalsystem
 
قالب وبلاگ
نویسندگان

مرزهای همگرا:

محلهایی كه در آنها ورقه ها به هم برخورد می كنند، مرزهای همگرا نامیده می شوند. میزان حركت سالیانه ورقه ها، تنها چند سانتیمتر است. بنابراین تصادم ورقه ها، به آهستگی و ظرف چند میلیون سال به وقوع می پیوندد. با وجود اینكه تصادم ورقه ها در زمانی طولانی انجام می شود، اما طی این برخورد عوارض جالبی به وجود آمده و رخدادهای جالبی به وقوع می پیوندد. برای مثال در شكل بالا، یك ورقه اقیانوسی با یك ورقه قاره ای برخورد می كند. برخورد دو ورقه، مشابه حركت آهسته فیلم برخورد دو ماشین به یكدیگر است. همانطور كه در تصادف، جلوی ماشینها چین خورده و خم می شود، پیشانی دو ورقه برخوردی هم چین خورده و خم می شود. لبه ورقه قاره ای در شكل فوق، چین خورده و رشته كوههای عظیمی را به وجود می آورد. در حالیكه لبه ورقه اقیانوسی، به سمت پایین خم شده و به اعماق فرو می رود. در محل خمیدگی، درازگودالی تشكیل می شود. این چین خوردگیها و خمیدگیها، باعث شكسته شدن و لغزش سنگهای روی دو ورقه شده و در نتیجه، باعث وقوع زمین لرزه می شوند. همانطور كه لبه ورقه اقیانوسی به اعماق فرومی رود، بخشی از سنگهای آن ذوب می شود. سنگهای ذوب شده از میان ورقه قاره ای بالا آمده و در مسیر خود زمین لرزه ها و فورانهای آتشفشانی متعددی را ایجاد می كند كه نهایتا به سطح زمین می رسند. یكی از نمونه های این نوع برخورد، در سواحل غربی آمریكای جنوبی قابل مشاهده است جایی كه ورقه اقیانوسی ناسكا با ورقه قاره ای آمریكای جنوبی برخورد می كند. این برخورد سبب تشكیل رشته كوههای آند شده است كه نوار آتشفشانی طویلی را تشكیل داده و در اقیانوس آرام درازگودال عمیقی را به وجود آورده است.

 

آیا زندگی در محل مرزهای همگرا خطرناك است؟

در محل تصادم ورقه ها، رشته كوهها و آتشفشانها تشكیل می شوند و زمین لرزه های متعددی به وقوع می پیوندد. در این مكانها، میلیونها نفر زندگی می كنند و رشته كوههای زیبایی را كه در اثر تصادم ورقه ها به وجود می آیند، مشاهده می نمایند. به عنوان مثال، رشته كوههای راكی در آمریكای شمالی، آلپ در اروپا، پونتیك در تركیه، زاگرس در ایران و هیمالیا در آسیای مركزی در اثر تصادم ورقه ها به وجود آمده اند. در این رشته كوهها، سالانه هزاران نفر، در اثر زمین لرزه و فورانهای آتشفشانی كشته می شوند. فورانها و زمین لرزه های بزرگ تعداد زیادی از مردم را می كشند. در سال 1883، فوران آتشفشان كراكاتائو در اندونزی، 37000نفر را كشت. در سال 1983، جریان گلی كه در اثر فوران آتشفشان به وجود آمده بود، 25000نفر را در نوادا دل رویز كلمبیا كشت. در سال 1976، زمین لرزه ای كه در تانگ شان چین رخ داد، جان بیش از 750000 نفر را گرفت.

از سوی دیگر، زمین لرزه ها و آتشفشانها در مناطقی رخ می دهند كه انسانهای اندكی زندگی می كنند. اگر در نزدیكی مرز ورقه های همگرا زندگی می كنیم، باید خانه ها را در برابر زمین لرزه مقتوم كنیم و به هنگام آغاز فوران آتشفشانی مناطق اطراف آتشفشان را تخلیه كنیم. بله، مرزهای همگرا، مكانهای خطرناكی برای زندگی هستند اما با آمادگی و مقاوم سازی، می توان تا حدودی خطر را كاهش داد


[ چهارشنبه 9 آذر 1390 ] [ 08:30 ق.ظ ] [ maryam pahlevani ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ شخصی(مهندس مریم پهلوانی ) است که مطالبی درباره رشته معماری -عمران ومهندسی صنایع ،اطلاعات عمومی و بعضی بیماری هایی است که اغلب خانواده ها دچار ان می شوند از جمله بیماری دیسک کمروبیماری های مربوط به بخش حرکتی مثل نوروپاتی می باشد ..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

امکانات وب
:plusone>:plusone>

تبادل لینک

خرید بک لینک