تبلیغات
architecturalsystem

architecturalsystem
 
قالب وبلاگ
نویسندگان

مرزهای واگرا:

مكانهایی كه در آنها ورقه ها از هم دور می شوند، مرزهای واگرا نامیده می شوند. همانطور كه در شكل بالا نشان داده شده، هنگامی كه لایه سطحی و شكنای زمین( سنگ كره) از دو طرف كشیده می شود، در امتداد گسلهایی می شكند كه به سمت بیرون نسبت به هم كج شده و حالت مورب دارند. همانطور كه ورقه ها درامتداد مرز از هم دور می شوند، بلوك میان گسلها ترك برداشته و به درون بخش نرم وپلاستیك درونی(سست كره) فرو می رود. فرونشست این بلوك، دره ای مركزی را به وجود می آورد كه كافت نامیده می شود. ماگما(سنگ مذاب) به سمت بالا آمده و این شكاف را پر می كند. به این ترتیب، در امتداد این مرز، پوسته جدیدی ساخته می شود. در طول این گسلها زمین لرزه های متعددی رخ داده و آتشفشانهایی تشكیل می شود كه ماگما از طریق آنها به سطح می رسد.

در جایی كه یك مرزواگرا زمین را قطع می كند، در ه های كافتی با پهنای 30 تا 50 كیلومتر تشكیل می شوند. از نمونه های آن، كافت شرق آفریقا در كنیا و اتیوپی و كافت ریوگراند در نیومكزیكوست. در جایی كه یك مرز واگرا، كف اقیانوس را قطع می كند، دره كافتی باریكتر است و فقط یك كیلومتر یا حتی كمتر عرض دارد و در بالای پشته میان اقیانوسی تشكیل می شود. پشته های اقیانوسی، یك كیلومتر بالاتر از كف اقیانوس ارتفاع دارند و شبكه ای جهانی را تشكیل می دهند كه دهها هزار مایل طول دارد. از نمونه های آن پشته میان اقیانوس اطلس و برخاستگی های شرق اقیانوس آرام هستند.

جدایش ورقه ها، فرآیندی تدریجی  آهسته است. به عنوان مثال واگرایی در امتداد پشته میان اقیانوس اطلس سبب می شود كه اقیانوس اطلس‌، سالانه 2 سانتیمتر عریضتر شود


[ سه شنبه 8 آذر 1390 ] [ 08:39 ق.ظ ] [ maryam pahlevani ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ شخصی(مهندس مریم پهلوانی ) است که مطالبی درباره رشته معماری -عمران ومهندسی صنایع ،اطلاعات عمومی و بعضی بیماری هایی است که اغلب خانواده ها دچار ان می شوند از جمله بیماری دیسک کمروبیماری های مربوط به بخش حرکتی مثل نوروپاتی می باشد ..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

امکانات وب
:plusone>:plusone>

تبادل لینک

خرید بک لینک