تبلیغات
architecturalsystem

architecturalsystem
 
قالب وبلاگ
نویسندگان

پسلرزه

گاهی پس از حركت اصلی، تعدادی حركات خفیف متعادل كننده با منشاء نزدیك به كانون تكان اصلی روی می‌دهد كه پسلرزه خوانده می‌شود. سلسله پس‌لرزه‌ها ممكن است چند روز، چند هفته و حتی گاهی سالها ادامه یابد كه البته فراوانی وقوع آنها با گذشت زمان كاهش پیدا می‌كند.


به عنوان مثال پس از زلزله چهارم اردیبهشت 1339 در لار، حدود 58 زلزله خفیف توسط دستگاههای لرزه‌نگار در شهرهای تهران و شیراز ثبت گردید.

پیشلرزه Foreshock

گاهی مقدم به تكان اصلی، لرزه‌های كوچكتری، با فاصله‌ی چند روز یا چند هفته پیش از تكان اصلی در نزدیكی آن روی می‌دهد. این حركات كه ناشی از به پایان رسیدن مقاومت سنگ در مقابل تنش هستند پیشلرزه خوانده می‌شوند.
البته باید توجه داشت كه پیشلرزه را همیشه نمی‌توان مقدمه‌ی وقوع یك زلزله‌ی بزرگ دانست، زیرا در بسیاری موارد لرزشهای خفیفی مشاهده شده است كه حركات شدیدی به دنبال نداشته، گاهی نیز یك زلزله مخرب خود پیش لرزه‌ی زلزله‌ی فوق‌العاده مخربی بوده كه به دنبال آن اتفاق افتاده است.

ضخامت پوسته

ضخامت پوسته از جایی به جای دیگر فرق می‌كند، ولی به طور كلی در زیر رشته‌كوههای قاره‌ای حداكثر مقدار خود را دارد. ضخامت پوسته در دشتها و سپر‌های قاره‌ای كمتر است و در فلات قاره، از آن هم كمتر می‌شود. نازك‌ترین بخش پوسته را در اقیانوسها، مخصوصاً در نزدیكی محور پشته‌های اقیانوسی، می‌توان مشاهده كرد.


ناپیوستگی كنراد Conrad discontinuity
در مرز بین سیال و سیما در پوسته‌ی قاره‌ای، امواج لرزه‌ای به نحو بارزی تغییر می‌كنند. این مرز بنام انفصال كنراد موسوم است. امروز مشخص شده است كه انفصال منراد در همه جا وجود ندارد، بنابراین نمی‌توان آن را به عنوان مرز جدا كننده در سراسر زمین در نظر گرفت.

پوسته

پوسته با ضخامت بین 20 تا 60 كیلومتر در قاره‌ها بین هشت تا دوازده كیلومتر در اقیانوسها قشر نسبتاً نازكی را بر روی كره‌ی زمین تشكیل می‌دهد. اغلب فرض می‌كنیم كه پوسته از دو لایه‌ی افقی تقریبا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ً هم ضخامت تشكیل شده است كه لایه‌ی بالایی، سنگها‌ی گرانیتی و لایه‌ی زیرین سنگها‌ی بازالتی را شامل می‌شود. مرز بین این دو لایه توسط ناپیوستگی كنراد مشخص می‌شود.
در زیر لایه‌ی بازالتی، گوشته‌ی نیمه جامد زمین قرار گرفته است. حد فاصل بین پوسته‌ و گوشته،درسال1910 توسط موهورویچ شناخته شد. بدین جهت آن را انفصال موهورویچ یا به اختصار موهو می‌نامند.

در این مرز سرعت امواج تراكمی از حدود 6/5 كیلومتر بر ثانیه به حدود 8 كیلومتر بر ثانیه تغییر می‌نماید كه دلیل بر تفاوت نوع و ساختار مواد سازنده‌ی دو سوی این مرز است. این مرز احتمالاً مانند پوسته‌ جامد است چرا كه امواج S به راحتی از آن می‌گذرند.

بررسی امواج P و S در اطراف جهان

در فاصله‌ی زاویه‌ای صفر تا ......درجه از مركز زمین لرزه امواج p قبل از امواج S  به لرزه‌نگارها می‌رسد. زیرا سرعت امواج p بیش‌از... است. امواج P و S در این حدود مسیری منحنی شكل را طی می‌كنند كه معرف شكستگیها (انكسارهای) مداوم از سنگهای دارای چگالیهای متفاوت است، بین 103 تا 143 درجه هیچ یك از امواج P و S به طور مستقیم از كانون زلزله دریافت‌ نمی‌شود و ظاهرا‌‌‌‌‌ً به نظر می‌رسد كه این بخش به دلیل وجود سپری در داخل زمین، كه جلوی امواج را می‌گیرد، ایجاد شده است. به دلیل چگالی هسته هیچ موج P از آن نمی‌گذرد. و در این فاصله از مركز زلزله دیده نمی‌شود(منطقه ‌سایه امواج )

ناپیوستگی موهو (موهورویچ) Moho discontinuity

موهورویچ با مطالعه‌ی امواج ......كه در یك زمین لرزه‌ی كم عمق دریافت شده بود، مشاهده كرد كه در.......كیلومتری از زمین لرزه، دو دسته امواج P و S توسط ارزه‌نگارها ثبت گردیده، اما در فواصل دورتر فقط یك دسته موج ......به ثبت رسیده است، جهت توضیح این پدیده، موهورویچ مرزی را كه سنگهای دو سوی آن چگالی‌ متفاوتی دارند در نظر گرفت و این مسئله را بدین شكل توضیح داد كه در گروه اول امواج یك دسته موج داخلی به طور مستقیم، با طی یك مسیر منحنی از سنگها‌ی كم چگال می‌گذرند و دسته‌ی دیگر پس از طی مسیری طولانی‌تر با كمی‌ تأخیر به سطح می‌رسند.

گروه دوم امواج P و S,دوباره به درون مرز مشترك پوسته و گوشته نفود كرده و هر بار شكسته می‌شوند. بدین شكل مرز بین گوشته و پوسته (ناپیوستگی موهو) توسط تفاوت سرعت امواج

P و S مشخص شد، چرا كه سرعت امواج تراكمی در پوسته حدود 6/5 كیلومتر بر ثانیه و در زیر آن حدود 8 كیلومتر بر ثانیه است.

لایه‌ فوقانی پوسته

این لایه با چگالی  ر2/7 تا 2/85 گرم بر سانتی‌‌متر مكعب از جنس سنگهای آذرین، رسوبی و دگرگونی بوده و تركیب متوسط آن بسیار شبیه به گرانیتها است به همین دلیل منشأ ماگما‌های گرانیتی را لایه‌ی فوقانی پوسته معرفی می‌كنند. این بخش غنی از سیلیس (Sio2) و آلومین (Al2o)است از این رو به نام «سیال» نیز خوانده می‌شود.
برای مدلهای پوسته در زیر اقیانوسهای عمیق معمولاً لایه‌ی گرانیتی را حذف می‌كنند.
لایه‌ی زیرین پوسته

این لایه با چگالی 2/85 الی 3/1 گرم بر سانتی‌متر مكعب ظاهراً تركیبی مشابه به بازالت دارد و غنی از سیلسیم، آهن و منیزیم است. بدین جهت آن را «سیما» نیز می‌خوانند. البته تا كنون این لایه‌ی بازالتی در زیر لایه‌ی گرانیتی به طور مستقیم مشاهده نشده است. پوسته‌ی اقیانوسها تنها از یك لایه‌ی سنگی مشابه سیما درست شده، بنابراین در اقیانوسها موادی وجود ندارند كه در صورت ذوب ماگمای گرانیتی را به وجود آورد.
طبقه بندی: زلزله،
[ سه شنبه 8 آذر 1390 ] [ 08:43 ق.ظ ] [ maryam pahlevani ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ شخصی(مهندس مریم پهلوانی ) است که مطالبی درباره رشته معماری -عمران ومهندسی صنایع ،اطلاعات عمومی و بعضی بیماری هایی است که اغلب خانواده ها دچار ان می شوند از جمله بیماری دیسک کمروبیماری های مربوط به بخش حرکتی مثل نوروپاتی می باشد ..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

امکانات وب
:plusone>:plusone>

تبادل لینک

خرید بک لینک