تبلیغات
architecturalsystem

architecturalsystem
 
قالب وبلاگ
نویسندگان

 

منشاء زمینلرزه (چشمههای لرزه‌ای)

زمین‌لرزه‌ها ممكن است به طور طبیعی پدید آیند و یا بر اثر رویدادهای ساخت بشر به وقوع بپیوندند. براساس دلیل پیدایش، آنها را به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌نمایند.
1-رویدادهای طبیعی
 زمین‌لرزه‌های زمین‌ ساختی
 زمین‌لرزه‌های آتش فشانی
 زمین‌لرزه‌های فروریختی
 زمین‌لرزه‌های اقیانوسی
2-رویدادها ساخت بشر
 زمین‌لرزه‌های القایی
 زمین‌لرزه‌های ناشی از رویدادهای كنترل شده

 

زمین‌لرزه ناشی از رویدادهای كنترل شده

انفجارهای نظامی و صنعتی، همچنین آمدوشد و یا فعالیتهای ساختمانی، نیز لرزه‌هایی را ایجاد می‌نمایند كه شدت، زمان وقوع و محل آنها قابل پیش‌بینی است. این نوع لرزه‌ها به نام لرزه‌های ناشی از كنترل شده موسومند.

 

زمینلرزه‌های آتشفشانی

این نوع زمینلرزه بر اثر بازشدن ناگهانی كانالهایی در پوسته زمین، حركات سرع ماگما، فروریختن سقف كانالهای زیرزمینی و مخازن تخلیه شده از ماگما و یا بر اثر تراكم بیش از اندازه‌ی گاز و فشار ناشی از آن و... ایجاد می‌شود. كانون این زمینلرزه‌ها ممكن است بین تا كیلومتر عمق داشته باشد، حتی گاهی بر روی زمین روی می‌دهند كه به نام زمینلرزه‌های انفجاری خوانده می‌شوند.

 

زمین‌لرزه‌های القایی

بر اثر آبگیری یا تغییرات ناگهانی سطح آب دریاچه‌های پشت سدها، تزریق آب یا سیالهای دیگر به داخل زمین وو یا استخراج آنها، مخصوصاً د رجاهایی كه گسلهای فعال وجود دارد زمین‌لرزه‌هایی ایجاد می‌شود. در واقع دلیل اصلی این لرزه‌ها را می‌توان بارگذاری سریع برروی زمین و یا برداشتن ناگهانی بار زیادی از روی آن ذكر كرد. این لرزه‌ها به نام القایی موسومند. لرزه‌های ناشی از معادن نیز در این دسته قرار می‌گیرند. به عنوان مثال می‌توان به زمین‌لرزه‌ای كه د رارتباط با آبگیری و تغییرات فصلی سطح آب دریاچه سفیدرود روی داد اشاره نمود.

 

زمین‌لرزه‌های فروریختی

بر اثر فروریختن غارها و كانالهای زیرزمینی، لرزه‌هایی ایجاد می‌شود كه به نام زمین‌لرزه‌های فروریختی موسومند. این تكانها همواره بسیار كوچكند و تنها اهمیت محلی دارند.

 

زمینلرزه‌های زمین‌ساختی

یكی از انواع لرزه با منشاء طبیعی است كه بر اثر رهاشدن ناگهانی انرژی ذخیره‌ شده، در اثر برهم‌ كنش دریا چند صفحه‌ی پوسته ایجاد می‌شود.
طبقه بندی: زلزله،
[ سه شنبه 8 آذر 1390 ] [ 08:45 ق.ظ ] [ maryam pahlevani ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ شخصی(مهندس مریم پهلوانی ) است که مطالبی درباره رشته معماری -عمران ومهندسی صنایع ،اطلاعات عمومی و بعضی بیماری هایی است که اغلب خانواده ها دچار ان می شوند از جمله بیماری دیسک کمروبیماری های مربوط به بخش حرکتی مثل نوروپاتی می باشد ..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

امکانات وب
:plusone>:plusone>

تبادل لینک

خرید بک لینک