تبلیغات
architecturalsystem

architecturalsystem
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
شدت و بزرگی زمین‌لرزه

 

«شدت» یك زمین‌لرزه از روی آثار خرابی‌ها و تأثیراتی كه زمین‌لرزه بر انسان و تأسیسات می‌گذارد مشخص می‌شود. شدت ارتعاشات حاصل از زمین‌لرزه با یك مقیاس دوازده‌گانه به نام «مركالی»، كه بر مبنای مقدار خسارات سطحی توصیف می‌شود، مشخص می‌گردد. این مقیاس كه كاملاً حالتی كیفی و توصیفی دارد از یك (I ) كه نمایشگر ارتعاشاتی بسیار ضعیف و غیرمحسوس است شروع می‌شود و به دوزاده (XII ) كه شدت خرابی آن فاجعه‌آمیز است ختم می‌گردد.

باید توجه داشت كه شدت زمین‌لرزه با افزایش فاصله از مركز آن، كاهش می‌یابد. خطی كه تمام نقاطی را كه یك شدت بخصوص از زمین‌لرزه را تحمل كرده‌اند به هم وصل می‌كند به نام «خط هم‌شدت» (خط هملرز) موسوم است.
در شرایط مساوی،هرچه عمق كانونی زمین‌لرزه كمتر باشد، قدرت تخریب آن بیشتر می‌شود. گرچه با دورشدن از خاستگاه زمین‌لرزه از قدرت تخریبی آن كاسته می‌شود، ولی امواج زمین‌لرزه ممكن است در رسیدن به خاكها یا محل گسل‌های دیگر تشدید شوند. از این روست كه خطر زمین‌لرزه معمولاً در زمین‌هایی كه از رسوبات منفصلتشكیل شده‌اند، بیش از نقاطی است كه در زیر آن سنگ بستر قرار گرفته است.

امروزه بشر قادر است سازه‌های مقاوم در برابر زمین‌لرزه را طراحی و به اجرا درآورد. به عنوان مثال در سال1357 زمین‌لرزه‌ای شهر طبس و.....روستای اطراف آن را ویران كرد و حدود15000

كشته برجای گذارد، در صورتی كه زمین‌لرزه‌ای با بزرگی بیشتر كه ....سال بعد از آن در كشور ژاپن به وقوع پیوست خسارات نسبتاً كم و تنها 104 كشته به همراه داشت.

 


بزرگی


بزرگی یك زمین‌لرزه مقیاسی از میزان انرژی رها شده را بدست می‌دهد. هرچه تنش ذخیره شده در سنگ، قابل از ایجاد گسیختگی بیشتر باشد، مقدار انرژی آزاد شده و به همراه آن بزرگی زلزله افزایش خواهد یافت. «بزرگی» زمین‌لرزه رابطه‌های مستقیم با مقاومت سنگها نیز دارد. هرچه سنگ مقاوم‌تر باشد، تنش زیادتری لازم است تا آن را بشكند و در نتیجه، پس از شكستن، انرژی بیشتری آزاد می‌كند.
بزرگی زمین‌لرزه را از روی دامنه‌ی امواج ثبت شده در لرزه‌نگاشت تعیین می‌كنیم. مفهوم بزرگی را اول بار دانشمندی به نام «ریشتر» و آن هم برای زمین‌لرزه‌های ایالت كالیفرنیای آمریكا (محدوده گسل معروف سن‌اندریاس) ارائه داد. امروزه از تعریفی كه ریشتر برای بزرگی بیان داشته در دیگر نقاط جهان نیز بهره گرفته می‌شود. همان گونه كه می‌دانیم؛ امواج زمین‌لرزه با دورشدن از مركز به تدریج مستهلك شده و از دامنه‌‌های ارتعاشات آن كاسته می‌شود. طبق تعریف، لگاریتم اندازه‌ها‌ی دامنه‌ها‌ی زمین‌لرزه برحسب هزارم میلی‌متر را در لرزه‌نگار استانداردی كه در....
كیلومتری مركز زمین‌لرزه قرار گرفته باشد، بزرگی می‌نامند. امروزه با استفاده از روشهایی می‌توان با هر دستگاه لرزه‌نگاری كه در هر فاصله از مركز زلزله قرار داشته باشد، بزرگی را محاسبه كرد. وجود اندازه‌ها‌ی لگاریتمی باعث می‌شود كه اگر دامنه‌ها‌ی امواج.... برابر تغییر نماید؛ بر مقیاس بزرگی یك واحد افزوده شود. بررسی‌ها نشان داده‌اند كه با افزایش یك واحد به بزرگی، میزان انرژی رها شده توسط زمین‌لرزه، حدود....برابر بیشتر می‌شود.


بزرگی زمین‌لرزه‌ها را معمولاً با یك عدد صحیح و یك رقم اعشار نشان می‌دهند. تاكنون در دنیا زمین‌لرزه‌ای كه بزرگی آن بیش از....ریشتر باشد به ثبت نرسیده است. ظاهراً مقاومت سنگهای سازنده‌ی پوسته‌ی زمین به گونه‌ای است كه هیچ سنگی در مقادیر انرژی بیش از این نمی‌تواند بدون آنكه گسیخته شود باقی بماند. به بیانی دیگر توانایی سنگها برای ذخیره‌ها‌ی انرژی به صورت تغییر شكل كشسان، حدی دارد و آن هم چیزی حدود....ریشتر است. برای مقایسه بد نیست بدانیم كه انرژی بمب اتمی كه هیروشیما را در پایان جنگ جهانی دوم ویران كرد معادل انرژی یك زمین‌لرزه‌‌های.... ریشتری بوده است.
طبقه بندی: زلزله،
[ سه شنبه 8 آذر 1390 ] [ 08:49 ق.ظ ] [ maryam pahlevani ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ شخصی(مهندس مریم پهلوانی ) است که مطالبی درباره رشته معماری -عمران ومهندسی صنایع ،اطلاعات عمومی و بعضی بیماری هایی است که اغلب خانواده ها دچار ان می شوند از جمله بیماری دیسک کمروبیماری های مربوط به بخش حرکتی مثل نوروپاتی می باشد ..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

امکانات وب
:plusone>:plusone>

تبادل لینک

خرید بک لینک