تبلیغات
architecturalsystem

architecturalsystem
 
قالب وبلاگ
نویسندگان

خطرهای جانبی ناشی از زمین‌لرزه

در بسیاری از موارد صدمات اصلی ناشی از زمین‌لرزه بعد از لرزش و تخریب اولیه‌ی آن آغاز می‌شود. جدول زیر اطلاعاتی راجع به این خطرات در اختیار شما قرار می‌دهد.

خطر

عملكرد

آبگونگی

در مساه‌ها و لایهای ‌بدون‌ چسبندگی، لرزشهای ‌ناشی‌ از زمین‌لرزه ‌باعث ‌به‌ هم‌ نزدیك ‌شدن‌ دانه‌ها و تراكم ‌خاك ‌می‌شود. در صورتی ‌كه ‌در منافذ چنین‌ خاكی‌ آب ‌وجود داشته ‌باشد، تراكم ‌باعث ‌افزایش‌ فشار آب داخل منافذ می‌شود تا حدی كه ممكن است بر نیروی وزن خاك غالب شود. در این صورت چسبندگی بین ذرات خاك از بین رفته و خاك همانند مایعات روان می‌شود.

حركات‌دامنه‌ای

در بسیاری موارد زمین لرزه‌ها عاملی محرك برای آغاز یك گسیختگی دامنه‌ای بوده‌اند. به این ترتیب ممكن است در نقاط مستعد، ریزشها با لغزشهای بزرگی در خاك و سنگ اسجاد شود.

سونامی

زمین‌لرزه‌ها، و گاه آتشفشانهای زیردریایی، امواجی را می‌سازند كه از طول موج دریا و ارتفاع ناچیزی برخوردارند. این امواج در نزدیك شدن به ساحل به تدریج بر ارتفاعاتشان افزوده می‌شود و به این ترتیب می‌توانند خرابیهای زیادی به بار آورند.

خطرهای دیگر

تركیدن لوله‌های گاز و اتصال سیمهای برق، آتش‌سوزیهای غیرقابل كنترلی را به همراه دارد. از طرفی قطع مجاری و لوله‌های آب، انسداد راههای ارتباطی و سیلاب ناشی از تخریب سدها و مخازن مشكلات زیادی را به وجود می‌آورد. به عنوان مثال در زمین لرزه سال 1906 شهر سانفرانسیسكو واقع در كالیفرنیا آمریكا، تمام شهر در اثر آتش‌سوزی متعاقب زمین لرزه سوخت و از بین رفت.

طراحی و اجرای سازه‌های مهندسی متناسب با كدها و استانداردهای ویژه (با توجه به نقشه‌های خطر زمین‌لرزه) راهنمایی و آموزش عمومی شهروندان جهت واكنش صحیح در زمان خطر و تشكیل گروههای امداد و نجات در هر مرحله ا زجمله روشهای كاستن از خطرهای ناشی از زمین‌لرزه است.
طبقه بندی: زلزله،
[ سه شنبه 8 آذر 1390 ] [ 08:52 ق.ظ ] [ maryam pahlevani ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ شخصی(مهندس مریم پهلوانی ) است که مطالبی درباره رشته معماری -عمران ومهندسی صنایع ،اطلاعات عمومی و بعضی بیماری هایی است که اغلب خانواده ها دچار ان می شوند از جمله بیماری دیسک کمروبیماری های مربوط به بخش حرکتی مثل نوروپاتی می باشد ..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

امکانات وب
:plusone>:plusone>

تبادل لینک

خرید بک لینک