تبلیغات
architecturalsystem

architecturalsystem
 
قالب وبلاگ
نویسندگان

 

 

سونامی های گذشته:

سونامی ها،در اقیانوس آرام،فراوان رخ می دهند اما پدیده ای جهانی می باشند.در هر جایی كه توده های عظیمی از آب یافت می شود،كه شامل دریاچه های خشكی هم می باشد،وقوع سونامی امكان پذیر است.

هر یك سونامی های زیر در مقاله مربوط به خودشان هم توصیف شده اند كه گاهی اوقات توصیف آنها در این مقالات بیشتر هم می باشد:

6100 قبل از میلاد و پیش از آن:

در اقیانوس اطلس شمالی،لغزشهای استوارگا،یك سری از حركات ناگهانی و زیر دریایی خشكی ها بودند كه طی دوره ای چند ده ساله رخ دادند.

1650 قبل از میلاد-سانتورینی:

در زمان بین 1650 قبل از میلاد تا 1600 قبل از میلاد(كه هنوز مورد تردید است)جزیره آتشفشانی یونان،سانتورینی فوران كرد و سونامی ای به ارتفاع 100 تا 150 متر راایجاد كرد كه ساحل شمالی كرت،در 70 كیلومتری(45 مایل)دورتر را تخریب كرد و در امتداد ساحل شمالی كرت،هر نوع قایقی از ناوگان مینوان را نابود كرد.سانتورینی به احتمال زیاد،منشا داستان ادیبانه آتلانتیس پلاتوست و بعضی از دانشمندان معتقدند كه همان سیلاب عظیمی كه در متون یهودی،مسیحی و اسلامی ثبت شده خبر می دهد.

1755 لیبسبون،پرتغال

دهها هزار نفر از پرتغالی هایی كه از سونامی عظیم 1755 لیبسبون نجات یافتند،در اثر سونامی ای كه نیم ساعت بعد،به دنبال سونامی اول به وقوع پیوست،كشته شدند.بسیاری از مردم شهر كه از بخشهای آب نمای ساختمان فرار كردند،معتقدند كه این منطقه از آتش سوزی و ریزش آوار در نتیجه پس لرزه ها در امان است.قبل از اینكه دیوار بزرگ آب با بندر برخورد كند،آب عقب نشینی كرده و محموله های رها شده در دریا و كشتیهای شكسته و غرق شده از یاد رفته را آشكار می كند.زمین لرزه،سونامی و آتش سوزی بعد آن،بیش از یك سوم جمعیت لیبسبون را كه قبل از زمین لرزه 275000 نفر بود،كشت.یادداشتهای تاریخی مربوط به اكتشافات واسكوداگاما و دریانوردان دیگر از بین رفتند و ساختمانهای بیشماری خراب شدند(كه بیشتر نمونه های معماری مانولین پرتغالی را هم شامل می شد).اروپایی های قرن هجدهم،سعی كردند تا از طریق سیستمهای مذهبی و منطق اعتقادی خود این بلای طبیعی را درك كنند.فلاسفه افكار،به ویژه ولتایر،درباره این رخداد نوشتند.مفهوم فلسفی والا،كه توسط فیلسوفی به نام امانوئل كانت در مشاهداتی روی احساس زیبایی و برتری توصیف شده است،در بخشی از تلاشها،از وحی و الهام استفاده می كند تا شرارت زمین لرزه و سونامی لیبسبون را دریافت و درك كند.

بسیاری از جانوران،قبل از رسیدن آب،خطر را حس كرده و به سرزمینهای مرتفعتر فرار كردند.زمین لرزه لیبسبون،نخستین مورد ثبت شده این پدیده در اروپاست.این پدیده،در زمین لرزه 2004 اقیانوس هند،در سریلانكا هم مشاهده شد.بعضی از دانشمندان معتقدند كه جانوران قادرند امواج ریلای حاصل را از زمین لرزه را،چند دقیقه یاچند ساعت قبل از این كه سونامی به ساحل برسد،حس كنند.

1883 فوران انفجاری كراكاتوا:

جزیره آتشفشانی كراكاتوا در اندونزی،در سال 1883 ،به طور ویران كننده ای فوران كرد و اتاق ماگمایی زیرزمینی خود را تا حدی خالی كرد در نتیجه قسمت عمده زمین روی آن و بستر اقیانوس به درون آن ریزش كرد.در نتیجه این فوران،یك سری از امواج سونامی بزرگ ایجاد شدند كه بعضی از آنها به ارتفاع بیش از 40 متر بالای سطح دریا رسیدند.امواج سونامی در سرتاسر اقیانوس هند،اقیانوس آرام،ساحل غربی آمریكا،آمریكای جنوبی و حتی در كانال انگلیس مشاهده شدند. در سواحل جاوه و سوماترا،سیلاب دریایی چندین مایل به درون خشكی نفوذ كرد و سبب چنان تلفاتی شد كه در یك منطقه هیچكس مجددا ساكن نشد اما به حالت جنگلی در آمد و امروزه منبع طبیعی اجونگ كولون است.

1946 سونامی:اقیانوس آرام:

سونامی حاصل از زمین لرزه جزیره آلئوتیان كه 165 نفر را در هاوایی و آلاسكا كشت منجر به ایجاد سیستم هشدار سونامی شد كه در سال 1949 ،برای كشورهای منطقه اقیانوس آرام تاسیس شد.

1960 سونامی شیلی:

زمین لرزه بزرگ شیلی،با بزرگای 5/9 ،بزرگترین زمین لرزه ای است كه تاكنون ثبت شده كه در ساحل جنوبی شیلی مركزی رخ داد و یكی از مخربترین سونامی های قرن بیستم را ایجاد كرد.این سونامی در كل گستره اقیانوس آرام منتشر شد و امواجی ایجاد كه ارتفاع آنها به بیش از 25 متر می رسید.هنگامی كه سونامی،تقریبا22 ساعت بعداز زمین لرزهبه اوناگاوای ژاپن رسید،ارتفاع موج در بالای مدهای بلند،3 متر بود.تعداد افرادی كه در اثر زمین لرزه و سونامی بعد از آن كشته شدند،بین 490 تا 2290 نفر تخمین زده شد.

1964 سونامی گودمزایدی:

بعد از زمین لرزه گود مزایدی بابزرگای 2/9 ،سونامی،آلاسكا،بریتیش كلمبیا،كالیفرنیا و شهرهای ساحلی شمال غرب اقیانوس آرام را درنوردیدو 122 نفر راكشت. ارتفاع سونامی بیش از 6 متر بود و 11 نفر را در فاصله ای دور،در كرسنت سیتی كالیفرنیا از بین برد.

2004 سونامی اقیانوس هند:

زمین لرزه 2004 اقیانوس هند با بزرگای 0/9 ،باعث ایجاد امواج كشنده سونامی در 26 دسامبر 2004 شد كه بیش از 000/310 نفر را از بین برد(فقط در اندونزی،بیش از 000/220 نفر كشته شدند)كه این سونامی را كشنده ترین سونامی ثبت شده در تاریخ ساخت. سونامی افرادی را كه در مجاورت زمین لرزه در اندونزی،تایلند و ساحل شمالی-غربی مالزی بودندتا افرادی كه هزاران كیلومتر دورتر در بنگلادش،هند،سریلانكا و مالدیو و حتی سومالی،كنیا و تانزانیا در آفریقای شرقی بودند را از بین برد.

برای كمك به قربانیان این حادثه دلخراش،بیش از 300 میلیون پوند،از سرتاسر دنیا جمع آوری شد.

بر خلاف اقیانوس آرام،هیچ سرویس هشدار سازمان دهی شده ای،اقیانوس هند را پوشش نمی دهد. بخشی از آن به علت نبود سونامی بزرگ از سال 1883 (فوران كراكاتوا)می باشد كه 36000 نفر را كشت.پس از سونامی 2004 اقیانوس هند،یونسكو و دیگر سازمانهای جهانی،در صدد ایجاد یك سیستم جهانی ثبت سونامی برآمده اند.

امواج مدی:

امواج مدی(یافقط موج)پدیده ای مدی است كه در آن لبه پیشروی مد،موجی(یا امواجی)از آب را تشكیل می دهد كه برخلاف جهت جریان،به سمت بالای رودخانه حركت می كند. در واقع،این موج،یك موج مدی واقعی است(با سونامی اشتباه نشود).

این امواج،در مكانهای اندكی در دنیا به وجود می آیند،در مناطقی كه دارای محدوده مدی بزرگی هستند،تنها در مدهای مشخص رخ می دهند و هنگامی كه مد،به رودی كم عمق و باریك با خلیجی عریض می رسدتشكیل می شوند.موج مدی،مثالی طبیعی از موج های منفرد است.امواج بزرگ برای كشتیرانی خطرناك هستند.

لغت بور،از لغت قدیمی انگلیسی و از لغت بارا در الدنورس گرفته شده كه به معنای موج است.

موج عجیب:

امواج عجیب،كه امواج سركش یا امواج هیولاهم نامیده می شوند،امواج نسبتا بزرگ،ناگهانی و سطحی اقیانوس هستند كه می توانند باعث غرق شدن كشتیهای متوسط-بزرگ شوند.زمانی تصور می شد كه این امواج،امواجی افسانه ای باشند اما امروزه معلوم شده كه پدیده طبیعی اقیانوسی می باشند(اگر چه نسبتا نادر هستند).وجود آنها،تنها در سال 2004 ،ثابت شد هنگامی كه ماكس ویو،و مركز تحقیقات GKSS ،بااستفاده از داده های جمع آوری شده توسط ماهوارههای ESA ،چندین نمونه از این امواج را،در حین مطالعات مداوم شناسایی كردند.

 

تاریخچه:

معمولا امواج طوفانی میان اقیانوسی به ارتفاع 7 متر(23 فوت)می رسند و می توانند حداكثر به ارتفاع 15 متر(50 فوت)هم برسند اما برای قرنها افسانه های دریایی از وجود امواج بسیار بزرگ صحبت می كردند هیولاهای واقعی كه ارتفاع آنها به بیش از 30 متر(100 فوت)می رسید(تقریبا به ارتفاع یك ساختمان 12 طبقه)و بدون هیچ هشداری،در میان اقیانوس و در مقابل جریانها و جهت باد غالب و اغلب در هوای كاملا آفتابی ظاهر می شدند. گفته می شود كه این امواج حاوی دیواری عمودی از آب هستند كه در جلوی یك دراز گودال بسیار عمیق قرار دارد و این دراز گودال به قدری عمیق است كه به آن گودال دریایی گفته می شود.كشتی ای كه با چنین موج عظیمی روبه رو شود،بعید است بتواند از فشار مهیب آن كه بیش از 100 تن بر متر مربع است و در اثر وزن موج ایجاد می شود نجات و رهایی یابد و مطمئنا ظرف چند ثانیه غرق خواهد شد(معمولا طراحی كشتیها برای امواج طوفانی مدور با ارتفاع بیش از 15 متر و فشار حدود 15 تن بر متر مربع می باشد).

دانشمندان مدتهای طولانی این داستانها را رد می كردند و ادعا می كردند كه مدلهای ریاضی نشان داده اند كه امواج اقیانوسی با ارتفاع بیش از 15 متر،ازنظر احتمالات،در 1000 سال اخیر نادر بوده اند.اما تصاویر ماهواره ای در سالهای اخیر،تایید كرده اند كه امواج با ارتفاع بیش از 30 متر،بر مبنای مدل خطی اندازه موج،بسیار متداول تر از احتمال ریاضیاتی هستندو نشان می دهد كه در حقیقت،این امواج،سالانه،بارها در همه اقیانوسهای جهان رخ می دهند همین امر،سبب بررسی مجدد علت پیدایش آنها شد و سوالهای اساسی را در مورد بسیاری از قوانین پذیرفته شده مهندسی دریایی ایجاد كرد.

توجه داشته باشید كه امواج عجیب محلی،كه در اینجا بحث شدند ،همان سونامی،كه قبلا امواج مدی هم نامیده می شد،نیستند.سونامی،امواج جابه جا شده است كه با سرعت بسیار زیادی حركت می كند و در آبهای عمیق،غیر قابل توجه است. امواج سونامی تنها هنگامی كه به خطوط ساحلی نزدیك می شوند،خطرناك هستند. در دریاهای عمیق،سونامی برای كشتیرانی تهدید كننده نیست. بر عكس،امواج عجیب پدیده آبی كوتاه مدت و محلی هستند كه فراوان در دریاها رخ می دهند.

علل احتمالی امواج عجیب:

پدیده امواج عجیب، هنوز هم موضوع تحقیقات است بنابراین بسیار زود است كه به روشنی بگوییم كه رایج ترین علل آن چه هستند یا چرا آنها از جایی به جای دیگر تغییر می كنند.به نظر می رسد جاهایی كه جریان قوی،در جهت مخالف جهت اولیه حركت امواج جریان می یابد،مناطق با بالاترین خطر قابل پیش بینی هستند.مناطق نزدیك كایه آگولهاس،در جنوب آفریقا یكی از این مناطق است. اما از آنجا كه این فرضیه و پیدایش همه امواجی مشاهده شده را توضیح نمی دهد،با متغیرهای محلی چندین مكانیزم مختلف ممكن است .

مكانیزمهای پیشنهاد شده برای امواج عجیب شامل موارد زیر است:

طبق بعضی از تحقیقات:

1-كاملا ممكن است كه یك موج عجیب در اثر فرآیند طبیعی غیر خطی از زمینه تصادفی امواج كوچكتر به وجود می آید.در چنین موردی،این فرضیه وجود دارد كه موج غیر معمول وناپایداری تشكیل می شود كه انرژی امواج دیگر را گرفته و قبل از این كه ناپایدار شده و اندكی بعد ریزش كند خود به صورت هیولایی عمودی رشد می كند.

میزان وقوع:

پروژه ماكسویو،با استفاده از رادار،در سال 2001 ،در سه هفته،سطح اقیانوس را مطالعه كرد.آنها در آن زمان،30000 عكس گرفتند كه هر یك 5*10 كیلومتر از اقیانوس را می پوشاند و كل مساحت آن 5/1 میلیون كیلومتر مربع شد.در 10 تا از این عكسها،امواج غول پیكر دیده شدند یا یك موج در هر 000/150 كیلومتر مربع دیده شد.باید توجه داشت كه موج كوتاه مدتی در یك بخش از اقیانوس با این اندازه،در نوع خود پدیده ای بسیار نادر است.

موج پنهان:

موج پنهان،اصطلاحی است كه برای توصیف امواج بزرگ و نامتناسب ساحلی به كار می رود كه اغلب بدون هشدار،در یك رشته موج ظاهر می شوند.موج پنهان هنگامی تشكیل می شود كه انرژی تعدادی از امواج كوچكتر،یك جا متمركز می شود.این،روش،شبیه همان روشی است كه تصور می شود امواج عجیب اقیانوسهای عمیق به آن طریق تشكیل می شوند البته در مقیاسی بسیار كوچكتر.

چون امواج،بسیار بزرگتر از امواج پیشرونده هستند،می توانندشناگران بی احتیاط یا حتی افراد نا آگاه ساحل را گرفته و آنها را به دریا ببرند.امواج پنهان،پدیده ساحلی جهانی است اگر چه معلوم شده كه این امواج در بعضی مناطق،متداول تر از مناطق دیگر هستند. در ایالات متحده،كالیفرنیای شمالی،اورگون و واشنگتن تحت تاثیر این امواج قرار می گیرند.

در بسیاری از بخشهای جهان،افسانه های محلی پیش بینی می كنند كه در میان تعداد مشخصی از امواج،یكی از آنها بسیار بزرگتر از بقیه خواهد بود(از هر هفت موج،یكی از آنها اصلی است كه انتشار گسترده ای دارد و از طریق موزیك و ادبیات وارد فرهنگ عموم شده است).در حالیكه این عقاید هیچ مبنای علمی ندارد زیرا امواج پنهان،الگویی قابل  پیش بینی ندارند،آنها رابطه ای عمومی با خود پدیده دارند و برای آموزش ساكنین ساحل درباره ضرورت حفظ هوشیاری هنگامی كه نزدیك دریا هستند به كار می رود.
طبقه بندی: سونامی،
[ سه شنبه 8 آذر 1390 ] [ 10:05 ق.ظ ] [ maryam pahlevani ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ شخصی(مهندس مریم پهلوانی ) است که مطالبی درباره رشته معماری -عمران ومهندسی صنایع ،اطلاعات عمومی و بعضی بیماری هایی است که اغلب خانواده ها دچار ان می شوند از جمله بیماری دیسک کمروبیماری های مربوط به بخش حرکتی مثل نوروپاتی می باشد ..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

امکانات وب
:plusone>:plusone>

تبادل لینک

خرید بک لینک