تبلیغات
architecturalsystem

architecturalsystem
 
قالب وبلاگ
نویسندگان

امواج مدی:

امواج مدی(یافقط موج)پدیده ای مدی است كه در آن لبه پیشروی مد،موجی(یا امواجی)از آب را تشكیل می دهد كه برخلاف جهت جریان،به سمت بالای رودخانه حركت می كند. در واقع،این موج،یك موج مدی واقعی است(با سونامی اشتباه نشود).

این امواج،در مكانهای اندكی در دنیا به وجود می آیند،در مناطقی كه دارای محدوده مدی بزرگی هستند،تنها در مدهای مشخص رخ می دهند و هنگامی كه مد،به رودی كم عمق و باریك با خلیجی عریض می رسدتشكیل می شوند.موج مدی،مثالی طبیعی از موج های منفرد است.امواج بزرگ برای كشتیرانی خطرناك هستند.

لغت بور،از لغت قدیمی انگلیسی و از لغت بارا در الدنورس گرفته شده كه به معنای موج است.

موج عجیب:

امواج عجیب،كه امواج سركش یا امواج هیولاهم نامیده می شوند،امواج نسبتا بزرگ،ناگهانی و سطحی اقیانوس هستند كه می توانند باعث غرق شدن كشتیهای متوسط-بزرگ شوند.زمانی تصور می شد كه این امواج،امواجی افسانه ای باشند اما امروزه معلوم شده كه پدیده طبیعی اقیانوسی می باشند(اگر چه نسبتا نادر هستند).وجود آنها،تنها در سال 2004 ،ثابت شد هنگامی كه ماكس ویو،و مركز تحقیقات GKSS ،بااستفاده از داده های جمع آوری شده توسط ماهوارههای ESA ،چندین نمونه از این امواج را،در حین مطالعات مداوم شناسایی كردند.

 

تاریخچه:

معمولا امواج طوفانی میان اقیانوسی به ارتفاع 7 متر(23 فوت)می رسند و می توانند حداكثر به ارتفاع 15 متر(50 فوت)هم برسند اما برای قرنها افسانه های دریایی از وجود امواج بسیار بزرگ صحبت می كردند هیولاهای واقعی كه ارتفاع آنها به بیش از 30 متر(100 فوت)می رسید(تقریبا به ارتفاع یك ساختمان 12 طبقه)و بدون هیچ هشداری،در میان اقیانوس و در مقابل جریانها و جهت باد غالب و اغلب در هوای كاملا آفتابی ظاهر می شدند. گفته می شود كه این امواج حاوی دیواری عمودی از آب هستند كه در جلوی یك دراز گودال بسیار عمیق قرار دارد و این دراز گودال به قدری عمیق است كه به آن گودال دریایی گفته می شود.كشتی ای كه با چنین موج عظیمی روبه رو شود،بعید است بتواند از فشار مهیب آن كه بیش از 100 تن بر متر مربع است و در اثر وزن موج ایجاد می شود نجات و رهایی یابد و مطمئنا ظرف چند ثانیه غرق خواهد شد(معمولا طراحی كشتیها برای امواج طوفانی مدور با ارتفاع بیش از 15 متر و فشار حدود 15 تن بر متر مربع می باشد).

دانشمندان مدتهای طولانی این داستانها را رد می كردند و ادعا می كردند كه مدلهای ریاضی نشان داده اند كه امواج اقیانوسی با ارتفاع بیش از 15 متر،ازنظر احتمالات،در 1000 سال اخیر نادر بوده اند.اما تصاویر ماهواره ای در سالهای اخیر،تایید كرده اند كه امواج با ارتفاع بیش از 30 متر،بر مبنای مدل خطی اندازه موج،بسیار متداول تر از احتمال ریاضیاتی هستندو نشان می دهد كه در حقیقت،این امواج،سالانه،بارها در همه اقیانوسهای جهان رخ می دهند همین امر،سبب بررسی مجدد علت پیدایش آنها شد و سوالهای اساسی را در مورد بسیاری از قوانین پذیرفته شده مهندسی دریایی ایجاد كرد.

توجه داشته باشید كه امواج عجیب محلی،كه در اینجا بحث شدند ،همان سونامی،كه قبلا امواج مدی هم نامیده می شد،نیستند.سونامی،امواج جابه جا شده است كه با سرعت بسیار زیادی حركت می كند و در آبهای عمیق،غیر قابل توجه است. امواج سونامی تنها هنگامی كه به خطوط ساحلی نزدیك می شوند،خطرناك هستند. در دریاهای عمیق،سونامی برای كشتیرانی تهدید كننده نیست. بر عكس،امواج عجیب پدیده آبی كوتاه مدت و محلی هستند كه فراوان در دریاها رخ می دهند.

علل احتمالی امواج عجیب:

پدیده امواج عجیب، هنوز هم موضوع تحقیقات است بنابراین بسیار زود است كه به روشنی بگوییم كه رایج ترین علل آن چه هستند یا چرا آنها از جایی به جای دیگر تغییر می كنند.به نظر می رسد جاهایی كه جریان قوی،در جهت مخالف جهت اولیه حركت امواج جریان می یابد،مناطق با بالاترین خطر قابل پیش بینی هستند.مناطق نزدیك كایه آگولهاس،در جنوب آفریقا یكی از این مناطق است. اما از آنجا كه این فرضیه و پیدایش همه امواجی مشاهده شده را توضیح نمی دهد،با متغیرهای محلی چندین مكانیزم مختلف ممكن است .

مكانیزمهای پیشنهاد شده برای امواج عجیب شامل موارد زیر است:

طبق بعضی از تحقیقات:

1-كاملا ممكن است كه یك موج عجیب در اثر فرآیند طبیعی غیر خطی از زمینه تصادفی امواج كوچكتر به وجود می آید.در چنین موردی،این فرضیه وجود دارد كه موج غیر معمول وناپایداری تشكیل می شود كه انرژی امواج دیگر را گرفته و قبل از این كه ناپایدار شده و اندكی بعد ریزش كند خود به صورت هیولایی عمودی رشد می كند.

میزان وقوع:

پروژه ماكسویو،با استفاده از رادار،در سال 2001 ،در سه هفته،سطح اقیانوس را مطالعه كرد.آنها در آن زمان،30000 عكس گرفتند كه هر یك 5*10 كیلومتر از اقیانوس را می پوشاند و كل مساحت آن 5/1 میلیون كیلومتر مربع شد.در 10 تا از این عكسها،امواج غول پیكر دیده شدند یا یك موج در هر 000/150 كیلومتر مربع دیده شد.باید توجه داشت كه موج كوتاه مدتی در یك بخش از اقیانوس با این اندازه،در نوع خود پدیده ای بسیار نادر است.

موج پنهان:

موج پنهان،اصطلاحی است كه برای توصیف امواج بزرگ و نامتناسب ساحلی به كار می رود كه اغلب بدون هشدار،در یك رشته موج ظاهر می شوند.موج پنهان هنگامی تشكیل می شود كه انرژی تعدادی از امواج كوچكتر،یك جا متمركز می شود.این،روش،شبیه همان روشی است كه تصور می شود امواج عجیب اقیانوسهای عمیق به آن طریق تشكیل می شوند البته در مقیاسی بسیار كوچكتر.

چون امواج،بسیار بزرگتر از امواج پیشرونده هستند،می توانندشناگران بی احتیاط یا حتی افراد نا آگاه ساحل را گرفته و آنها را به دریا ببرند.امواج پنهان،پدیده ساحلی جهانی است اگر چه معلوم شده كه این امواج در بعضی مناطق،متداول تر از مناطق دیگر هستند. در ایالات متحده،كالیفرنیای شمالی،اورگون و واشنگتن تحت تاثیر این امواج قرار می گیرند.

در بسیاری از بخشهای جهان،افسانه های محلی پیش بینی می كنند كه در میان تعداد مشخصی از امواج،یكی از آنها بسیار بزرگتر از بقیه خواهد بود(از هر هفت موج،یكی از آنها اصلی است كه انتشار گسترده ای دارد و از طریق موزیك و ادبیات وارد فرهنگ عموم شده است).در حالیكه این عقاید هیچ مبنای علمی ندارد زیرا امواج پنهان،الگویی قابل  پیش بینی ندارند،آنها رابطه ای عمومی با خود پدیده دارند و برای آموزش ساكنین ساحل درباره ضرورت حفظ هوشیاری هنگامی كه نزدیك دریا هستند به كار می رود.
طبقه بندی: سونامی،
[ سه شنبه 8 آذر 1390 ] [ 10:06 ق.ظ ] [ maryam pahlevani ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ شخصی(مهندس مریم پهلوانی ) است که مطالبی درباره رشته معماری -عمران ومهندسی صنایع ،اطلاعات عمومی و بعضی بیماری هایی است که اغلب خانواده ها دچار ان می شوند از جمله بیماری دیسک کمروبیماری های مربوط به بخش حرکتی مثل نوروپاتی می باشد ..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

امکانات وب
:plusone>:plusone>

تبادل لینک

خرید بک لینک