تبلیغات
architecturalsystem

architecturalsystem
 
قالب وبلاگ
نویسندگان

 

ارتبات بامنشاءلرزه

سونامی : ارتباط با منشا لرزه:

توضیح زیر عکس:

کانون زمین لرزه  نقطه ای در زیر زمین است که نخستین  گسیختگی در آنجا رخ میدهد و نخستین امواج لرزه ای در آنجا بوجود می آیند رو مرکز نقطه ای در سطح زمین است که درست بالای کانون قرار دارد . بزرگا لگاریتم بزرگترین دامنه امواج لرزه ای (امواج P، S یا امواج سطحی ریلای ولاو) است که توسط لرزه نگار ثبت شده است . یک واحد افزایش بزرگا باعث 10 برابر افزایش دامنه میشود.

 

سونامی حرکت:

سونامی گسترده آرام و سونامی های ناحیه ای:

آخرین سونامی بزرگی که سبب تلفات و تخریب گسترده در سراسر اقیانوس آرام شد در اثر زمین لرزه ایجاد شد که در سال 1960 در ساحل شیلی رخ داد این سونامی نه تنها در ساحل شیلی بلکه در هاوایی و ژاپن هم سبب تلفات و صدمات مالی شد زمین لرزه بزرگ 1964 آلاسکا امواج سونامی کشنده ای را در آلاسکا اورگون و کالیفرنیا ایجاد کرد.

ظرف کمتر از یک روز سونامی از یک سمت اقیانوس آرام به سمت دیگر حرکت کرد اما کسانی که در نزدیکی منطقه وقوع این زمین لرزه بزرگ قرار داشتند نخستین کسانی بودند که امواج سونامی به ظزف چند دقیقه بعد از وقوع زمین لرزه به سواحل آنها رسید به همین دلیل سونامی بسیاری از مناطق مانند آلاسکا، فیلیپین، ژاپن و ساحل غربی ایالات متحده را بلافاصله (در مورد سونامی های حاصل از زمین لرزه هایی نزدیک که ظرف چند دقیقه به مناطق ساحلی میرسند در نوردید.

در جولای 1993 در دریای ژاپن سونامی ایجاد شد که در ژاپن بیش از 120 نفر را کشت. در کره و روسیه هم خساراتی ایجاد شد اما از آنجایی که انرژی موج سونامی محدود به دریای ژاپن بود در کشورهای دیگر خساراتی ایجاد نشد سونامی 1993 دریای ژاپن سونامی ناحیه ای بود زیرا اثرات آن به منطقه نسبتا کوچکی محدود بود برا افرادی که در ساحل شمال غربی ژاپن زندگی میکنند امواج سونامی چند دقیقه بعد از زمین لرزه ایجاد شدند. در سال 1990 سونامی های ناحیه ای غربی هم در نیکاراگوئه اندونزی فیلیپین پاپوای گینه نوو پرو رخ داد که هزاران نفر را کشت سونامی های دیگری سبب خسارات مالی در شیلی و مکزیک شدند .

در نتیجه سونامی 30 جولای 1995 شیلی و سونامی 21 فوریه 1996 پروین هم در فواصل دورتر در جزایر مارکوئساس (پلینزای فرانسه) خساراتی ایجاد شد.

 

توضیح عکس:

در آبهای کم عمق همانطور که ارتفاع افزایش می یابد سرعت به سرعت کاهش می یابد در اقیانوسهای آزاد ارتفاع سونامی درسطح کمتر از چند 10 سانتیمتر (1 فوت است) اما در آبهای کم عمق ارتفاع موج به سرعت افزایش می یابد انرژی موج سونامی حتی در عمیقترین آبها از سطح تا بستر افزایش میابد . هنگامی که سونامی به خطوط ساحلی برخورد میکند انرژی موج در فاصله ای کوتاهتر متمرکز میشود و اعماق کمتر امواجی مخرب و خطرناک ایجاد میکند.
طبقه بندی: سونامی، زلزله،
[ سه شنبه 8 آذر 1390 ] [ 09:12 ق.ظ ] [ maryam pahlevani ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ شخصی(مهندس مریم پهلوانی ) است که مطالبی درباره رشته معماری -عمران ومهندسی صنایع ،اطلاعات عمومی و بعضی بیماری هایی است که اغلب خانواده ها دچار ان می شوند از جمله بیماری دیسک کمروبیماری های مربوط به بخش حرکتی مثل نوروپاتی می باشد ..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

امکانات وب
:plusone>:plusone>

تبادل لینک

خرید بک لینک