تبلیغات
architecturalsystem

architecturalsystem
 
قالب وبلاگ
نویسندگان

تونیکی کن در دجله انداز

یک روزی بود وروزگاری . متوکل خلیفه معروف عباسی  غلامی داشت  که اسمش  فتحی بود . فتحی  را از کوچکی  همراه اسیران  جنگی  آورده بودند و فروخته  بودند . در آن زمان  اسیران جنگی  را  به شهر  های دور دست  می بردند  و مانند  حیوانات آنها را  خرید وفروش می کردند وپولدار ها  برای بندگی  و غامی و کنیزی  آنها را  می خریدند  واین  غلام  و کنیزها ی  زر خرید  که هیچ آزادی  واختیاری نداشتند زندگی سختی  داشتند  تا وقتی  کسی از روی خیر خواهی  آنها  را آزاد کند.

این فتحی  هم  جزوء غلامان وبندگان  بود  اما  چون خیلی  با هوش وبا استعداد  بود  در دستگاه  خلیفه  هنرها وادبها  یاد گرفته بود   در چشم   خلیفه آنقدر عزیز  شده بود  که خلیفه  او را  به  فرزندی   خود پذیرفته بود .

خلیفه میل داشت   که فتحی علاوه بر  تربیت  و ادب  و دانستن  اسب سواری وتیر اندازی  و هنرهی  دیگر مثل   شنا  کردن را هم  یاد بگیرد تا روزی اگر  در اب  غرق   شود   بتواند   خودش را نجات دهد . برای  این کار  دو نفر  مربی  شنا  اوردند  که روزی  یک ساعت   به فتحی شنا کردن   بیاموزند .

چند روز گذشت  فتحی به خودش  مغرور   شد   و مثل   بیشتر   کودکان   که وقتی   کمی  با  درسی آشنا   می شوند  خیال   می کنند  دیگر همه  چیز  را   می دانند   او   هم  گمان برد   در شنا   استاد شده و دیگر   مربی  لازم  ندارد  ویک روز   دور از چشم   استادان  تنها  به رودخانه  دجله   که  کنار  قصر   خلیفه  ر می گذشت  رفت   و خود  را به  آب انداخت   تا شنا کند .

اتفاقأ  آب دجله  تند بود   و فتحی   یعد از   اینکه   قدری  دست و پا زد   و با آب   مبارزه  کرد  فهمید   که نمی تواند   خود را نجات  دهد  و اگر بیشتر   کوشش کند خسته  می شود  و غرق  می شود .  هر قدر   هم  فریاد کشید  کسی نشنید .  این بود   که ناچار  با   جریان آب  همراهی   کرد  و با همان   اندازه   شنا که بلد بود   سعی کرد    به زیر آب نرود   وهمراه اب   برود  تا بلکه  یک جایی بتواند  خود را   به کنار رودخانه  برساندونجات پیدا کند ،ورفت ورفت  تا از نظرگاه مردم دور شد واز شهر خارج شد و به  بیابان رسید وشب  شد  و فردا روز شد  و همچنان  روی آب  دست وپا  میزد و می رفت .

روز بعد  به جایی رسید  که اب  دجله  دیواره  ها کنار  رودخانه را شکسته  بود  ودر شکستگیها و سوراخ ها ی دیوار رودخانه می توانست  دستگیره ای پیدا کند .  فتحی  با زحمت  بسیار  خود را  به کنار دیواره  دجله  رسانید  و دستش را  به سوراخی  بند کرد

وخود را از غرق شدننجات داد اما  هیچ راهی برای  بالا رفتن  از دیواره  رودخانه نبود و خستگی و گرسنگی او را از پا انداخته بود .

اما خدا را شکر  کرد و با خود  گفت  : ((حالا از خفه شدن نجات پیدا کردم و اگر از گرسنگی نمیرم  امید  زنده ماندن و رهایی هست  و گرسنگی را تا دو سه روز می توان تحمل کرد .))فتحی همانجا نشست  تا شب شد و هیچ  اثری و خبری از کسی پیدا نشد . شب را همانجا  ماند  تا روز شد و همچنان راه چاره ای نبود  وتا هفت شبانه روز  فتحی در آنجا بود . همه افراد قصر  بدنبال فتحی گشتند و او را پیدا نکردند . ناچار  به متوکل خبر دادند  که او گم شده است . متوکل بسیار  ناراحت شد  ودربانهای قصر  حاضر کرد و هیچکس فتحی را ندیده بود .متوکل نگران شد  مبادا به جان فرزند خواندهاش سوء قصد  شده باشد  گفت : ((فوری در تمام قصر  جار بزنید تا هرکس از فتحی خبری دارد بی درنگ  به خلیفه خبر بدهند.))

هنوز جارچی حرکت  نکرده بود  که رئیس نگهبانی  سررسید و گزارش داد که مأمور برج دیده بانی  دجله در ساعت 9 صبح خبر داده است  که شخصی در حال شنا قلعهخارج شده است  وفوری چند نفر شنا گر ان  ورزیده  به جست وجو رفته اند و مأموران تمام اطراف دریاچه شنا و رودخانه را بازرسی کرده اندواثری از لباس کسی نیافته اند ، از جامه دار خانه تحقیق شده است  و یکی از خدمتکارانگفت  جامه  یکی از غلامان را در کنار دریاچه یافته و چون کسی در آنجا نبوده به گمان اینکه کسی دیروز جامه های خود را عوض کردهودر آنجا  باقی مانده جامه ها  را به جامه دار خانه تحویل داده است و این پیشامد  باز هم سابقه داشته اما گزارش برج دیده بانی  می گوید همین امروز کسی شنا کنان از قلعه خارج شده است .اینک چند نفر شنا گران در خارج مشغول جستجو هستند  و چون  احتمل حادثه ای در میان است  گزارش به عرض رسید .))

پایان قسمت اول

نوشته شده توسط :مریم وسحر  پهلوانی

برداشت از کتاب داستان های خوب برای بچه های خوب


[ پنجشنبه 13 مرداد 1390 ] [ 08:14 ق.ظ ] [ maryam pahlevani ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ شخصی(مهندس مریم پهلوانی ) است که مطالبی درباره رشته معماری -عمران ومهندسی صنایع ،اطلاعات عمومی و بعضی بیماری هایی است که اغلب خانواده ها دچار ان می شوند از جمله بیماری دیسک کمروبیماری های مربوط به بخش حرکتی مثل نوروپاتی می باشد ..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

امکانات وب
:plusone>:plusone>

تبادل لینک

خرید بک لینک