تبلیغات
architecturalsystem

architecturalsystem
 
قالب وبلاگ
نویسندگان

آمادگی برای زمین لرزه- در حین وقوع زلزله

چگونه درحین وقوع زلزله عمل کنیم

ما برای آموزش در حین وقوع زلزله برای حفظ جان هر فرد در هر سن و جنس و در هر مكان آموزشهایی عمومی داریم كه میتواند بصورت مشترك مورد توجه قرار بگیرد هر چند همین آموزشها در دوره های تخصصی كاملا دارای سر فصلهای خاص با نحوه عملكردهای حرفه ای میباشد اما اكنون كه شما با خواندن این مقاله شروع به آموختن نموده اید این موارد میتواند سر آغاز بسیار خوبی برای نجات جان شما باشد.

ما در دو بخش عمومی و حالتهای خاص به نحوه عملکردهر فرد در زمان بروز زلزله می پردازیم

بخش اول : عملکرد عمومی در تمامی حالتها

1-تا حد امکان خونسرد باشید

2-اگر در چارچوب درب ایستاده اید با یک دست چارچوب را گرفته و مواظب باشید تا درب برویتان بسته نشود . در این حالت شستن شما در حفظ تعائل بسیار موثر است . کافی است پشت خود را به یک لنگه چارچوب تکیه داده و پاها را به لنگه دیگر چار چوب ، البته توجه به این نکته حائز اهمیت می باشد که تنها چهارچوبهایی که دارای فریمهای محکم فلزی بوده و بکمک دوغاب ملات سیمان و ماسه و بهره بردن از شاخکهای مهار ، به دیوار محکم شده اند مورد اعتماد می باشد بنابراین بهتر است که شما برای اطمینان خود قبلا از نوع و کیفیت چارچوبهای منزل خود با کمک گرفتن از افراد ماهر در زمینه ساختمان مطلع شده باشید .

3-در هر نقطه که دچار لرزشهای سخت ناشی از لزله شدید همواره کف دستها را به هم گره نموده و با ساعدها و بازوانتان از گردن و سر خود محافظت نمایید . شکستگی گردن و آسیب دیدیگی مغزی و نیز خفگی از عوامل اصلی مرگ در زمان زلزله می باشند .

4-هرگز در کنار کمدهای بزرگ یا تابلوهای دیوارکوب و یا پنجره پناه نگیرید احتمال آسیب دیدن از این سری لوازم که ایمن سازی غیر سازه ای برای آنها انجام نگرفته کمتر از آوار نخواهد بود .

5-حتما برای خود نقاط ایمن را در محل های مختلفی که در طول روز در آن سرگرم به کار هستید در نظر بگیرید . خصوصا خانومها خانه دار که حتما میبایست برای خود در آشپزخانه این نقاط را برای زمان بروز زلزله از پیش تعیین کرده باشند . توجه داشته باشید در صورتی که در آشپزخانه مشغول به کار هستید میبایست تا حد امکان محل پناه گرفتن شما از لوازم خطر سازی که در اثر سقوط میتواند جان شما را به خطر بیندازد همچون ظروف غذایی که بروی گاز دارید و یا آبگرمکن ایستاده و یا کابینتهایی که ظروف شیشه ای و چینی در ان قرار دارد دور باشد .

6-خانمهای خانه دار می بایست توجه داشته باشند که اگر فرصت خروج از آشپزخانه را ندارند یکی از نقاطی که میتواند در صورت مهار بودن به دیوار ، بعنوان یک عامل کنج ساز ، شما را از ریزش مستقیم آوار نجات دهد یخچال می باشد . البته اگر قبلا آن را به دیوار مهار کرده باشید . هر کنجی که در زمان زلزله ایجاد گردد می تواند از خطر ریزش مستقیم اوار بروی شما بکاهد .

7- توجه داشته باشید که کمد های پر از ظروف شیشه ای و چینی و ابزارهایی همچون چاقو میبایست حتما از قبل برای زلزله ، ایمن سازی غیر سازه ای شده و مکان امن شما در آشپزخانه بدور از این لوازم باشد .پیشنهاد می کنم که هرگز این لوازم خطر ساز را در کابینتهای بالای منزل خود قرار ندهید .

8-اگر در راه پله بودید حرکت نکنید ، بنشینید و با تکیه کردن به دیوار از سر و گردن خود محافظت نمایید. احتمال صدمه دیدگی بر اثر سقوط شما بسیار بیشتر از ماندن در زیر آوار است . بعلت انکه میزان حرکتهای ایجاد شده بر اثر امواج زلزله در راه پله ها بیشتر از سایر نقاط منزل است در طی چند زلزله اخیر شاهد بوده ایم که تعداد زیادی از شهروندان بعلت شدت عجله در پائین رفتن از راه پله ها و لرزشهای فوق دچار حادثه و سقوط از ارتفاع شده اند و صدمات جانی زیادی در این خصوص گزارش شده است .

9-هرگز در زمان زلزله و بعد از آن از آسانسور استفاده نکنید زیرا به طور معمول محورهایی که اطاقک آسانسور بروی آن حرکت میکند در طی زلزله دچار تابیدگی میگردد و در صورتی که شما پس از زلزله بخواهید از آسانسور استفاده نمائید مطمئنا بعلت تابیدگی محورها در بین طبقات بنحوی گیر خواهید کرد که امکان بیرون آوردنتان بسیار سخت خواهد بود

10- در خصوص اسانسورها توجه به یک نکته مهم دیگر نیز الزامی می باشد ، در آسانسورهای جدید ترمزهای اضطراری خطر سقوط را به مراتب کم کرده است اما در آسانسورهای قدیمی تر با توجه به تکنولوژی قدیمی در صورت آسیب دیدگی کابلهای مهار یا موتور بالابر احتمال سقوط کابین آسانسور بسیار بالا است

11- در بعضی مواقع امکان دارد بر اثر زلزله ضامن دربهای آسانسورها در طبقات آزاد گردد این بدان معنی است شما بعد از باز کردن درب آسانسور کابین ان را مشاهده ننموده و در صورت عجله که خاص چنین مواقعی می باشد احتمال سقوط در چاله آسانسور برایتان محتمل می باشد .

حالتهای خاص :

1-شما در خیابان ، پیاده در حال تردد هستید : هنگامی که شما در فضای باز قرار دارید فراموش نكنید كه پیدا نمودن یك نقطه امن بسیار مشكل خواهد بود خصوصا اگر در خیابان و در حال عبور از پیاده روها باشید برای آنكه بهتر بتوانید با وضعیت پیش آمده روبرو شوید بهتر است به چند نكته توجه فرمایید:

•هر ساختمان بصورت معمول در صورت تخریب در بهترین حالت 3/1 ارتفاع خود در زمان تخریب شدن بصورت آوار پیشروی میكند این موضوع تا ساختمانهای 4 طبقه مصداق كامل دارد.

•پیاده روی هر ساختمانی كه دارای نمای سكوریت شیشه یا پلاك های بزرگ سنگهای تزیینی باشد در زمان زلزله یكی از خطرناكترین نقاط را بعلت سقوط سنگ و شیشه بوجود می آورد.

•در زمان زلزله احتمال شكستگی و فرو افتادن تیرهای چراغ برق ؛ دكلهای فشار قوی ؛ درختان كهنسال ، بسیار زیاد می باشد. •كنترل ماشینها در زمان زلزله بسیار مشكل بوده و به همین دلیل احتمال ورود آنها به پیاده رو نیز بسیار زیاد میباشد.

•دیوارهای پیرامون محوطه منازل در صورت تخریب كاملا ازقسمت كف فرو میریزند و این امكان صدمه زدن به مردمی را که در پیاده رو جانبی این دیوار در حال تردد میباشند را افزایش میدهد. بنابراین پیشنهاد می کنیم

•از ساختمانهایی بلند و دارای نمای شیشه ای و سنگهای تزیینی پلاك دوری كنید

•مواظب تیرهای برق _ دكلهای برق_ درختان كهنسال_ تابلوهای تبلیغاتی باشید

•دیوارهای حیاطها معمولا در زمان زلزله بطور کامل فرو می افتند بنابراین از حریم دیوارهای محوطه ای منازل حداقل 2 متر دور شوید

•اگر امكان رفتن به وسط خیابان را با رعایت احتمال خطر تصادف را دارید در میان خیابان باستید تا زلزله پایان پذیرد

•در غیر این صورت بصورتی قرار بگیرید كه حداقل الزامات فوق را رعایت كرده باشید.

 

2-شما در خیابان ، سوار بر ماشین در حال تردد هستید

زمین لرزه در زمان رانندگی همچون ترکیدن چرخ عقب ماشین میباشد آنانی که تجربه پنجری و ترکیدگی لاستیک عقب را دارند میدانند که ماشین به یکباره تعادل خود را از دست داده و کنترل فرمان از دست راننده خارج میشود و ماشین به چپ و راست میرود . کافی است سرعت خود را کم نموده و به منتهی الیه سمت راست حرکت کنید به شرط آنکه در کنار یک برج یا ساختمان بلند مرتبه نباشید . دقت کنید که توقف شما در زیر و روی پلهای ماشین رو و عابر پیاده در زمان زلزله خطرناک است .

3-در جاده های كوهستانی در حال تردد هستید

حتما می بایست توجه به ریزش سنگ بروی ماشین خود نمایید پیشنهاد می كنم در صورتی كه در اثر ریزش سنگ ترافیك بوجود آمده است از ماشین خارج شوید تا بتوانید در صورت وقوع ریزش های متعدی در محلی امن پناه بگیرید یادتان باشد حضور در ماشین یعنی قرار گرفتن در تله مرگ در صورتی كه كدر ماشین هستید و راه باز میباشد با كمك گرفتن از توجه بقیه اعضا خانواده به محل ریزش در مسیر ریزش از كوه اقدام به حركت نمایید به هر حال هر نفر یعنی 2 چشم بیشتر و این در لحظات بحرانی یعنی نعمتی بزرگ

4-شما در محل کار هستید

در اغلب موارد در زمان وقوع زلزله امکان خروج گروهی از دربهای ساختمان وجود ندارد بنابراین اگر تعداد همکارانتان زیاد است مطمئن باشید صدمه ایی که در فرار از ساختمان ممکن است به شما وارد شود کمتر از خود زلزله نخواهد بود بهتر است در این حالت به نقاط امن همچون کنجهای ساختمان ، کنار ستونهای ساختمان و یا اجسامی که بتوانند در زمان فرو ریزش اوار با ایجاد کنجهایی در کناره های خود فضایی برای زنده ماندن شما ایجاد کنند همچون کنار اختلاف سطح ها یا کنار میزها . در صورتی که میزهای شما از نوع فلزی با کیفیت عالی است این امکان که در زیر آن پناه بگیرید هم وجود دارد در اینصورت زیر میز خود را هیچگاه با لوازم و تجهیزات کاری خود پر نکنید در زمان زلزله به هر سانتیمتر آن نیاز خواهید داشت .

5-شما در منزل هستید :

•اگر شما از قبل مسیرهای خروج از ساختمان را در ذهن تكرار كرده باشید و با خانواده به صورت یك مانور چند بار خروج سریع از منزل را انجام داده باشید ، میتوانید با اولین لرزش برای خروج از منزل اقدام كنید . البته این در صورتی امكان پذیر است كه شما در یك برج و یا آپارتمان بلند مرتبه نباشید که البته در ان صورت هم اگر زلزله ای ضعیف را تجربه كردید پس از پایان آن حتما از خانه بیرون بروید حتی اگر در برج زندگی میكنید ! البته فراموش نکنید که همواره در چنین حالتهایی پله های فرار به مراتب بهتر از آسانسور می باشد .

•توجه به نقاط امن خانه ، این نقاط میتوانند در صورتی كه شما فرصت خروج از منزل را نداشته باشید به داد شما برسند . نقاط امن را بکمک نکات زیر در آشپزخانه ، هال ، پذیرایی ، اطاق خواب خود بیابید این نقاط را بکمک اهالی خانه با تکرار در ذهن بسپارید در زمان زلزله مطمئن باشید ناخودآگاه از این دانش خود بهره خواهید برد :

1-کنج دیوارهایی که دارای تیرهای اصلی هستند

2-دیوارهایی که پنجره ندارند

3-دیوارهایی که تابلوهای بزرگ و کمد و کتابخانه به آنها متصل نمی باشد

4-چارچوبهای دربهایی که کتیبه شیشه ایی در بالای سر خود ندارند

5-مکانهایی که فاصله دو ستون در آن نقاط حداقل میباشد

6-میزهای محکم فلزی و چوبی – کنار تختخوابهایی که دارای حجم مناسب در زیر خود و نیز قدرت باربری بسیار بالا باشند

این مقاله توسط مهندس علیرضا سعیدی دبیر جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران نوشته شده است شما میتوانید با ذکر ماخذ از این مقاله کپی برداری نموده به شرطی که حقوق معنوی و مادی آن را رعایت نمایید .

منوی اصلی

·         صفحه اصلی

·         درباره جمعیت

·         آموزش همگانی

o        زلزله شناسی

o        مقاوم سازی

اخبار بحرانهای طبیعی

واژه ها و مفاهیم کلیدی

سازه: به طور کلی به هر چیزی که توسط بشر ساخته شده و برای تحمل و نگهداری چیز دیگری ساخته شود اطلاق می شود. در اینجا منظور ما تمام ساختمانهای مسکونی، اداری، تجاری، آموزشی، ورزشی و ... دیگری است که مورد استفاده تعدادی از مردم قرار گیرد و در واقع برای بهره برداری انسانها ساخته شده باشد. از این به بعد بجای واژه سازه از ساختمان استفاده می کنم.

پی ( فونداسیون): پای ساختمان در روی زمین. همانطور که شما برای اسکی کردن به کفش اسکی نیاز دارید، ساختمان برای باقی ماندن نیاز به پی دارد.

اجزای سازه ای: هر ساختمان دارای یک سری قطعات و اجزایی است که بارهای اصلی ساختمان را تحمل می کنند. در اصطلاح عام به آن اسکلت ساختمان هم می گویند. دیوار های اطراف آسانسور تمام ستونهای ساختمان بسیاری از تیرهای ساختمان ( می توانید فرض کنید تمام تیرهای ساختمان)، پی ها ( فونداسیونها)، مهاربندها(بادبند ها) جزء اجزای سازه ای هستند.

اجزای غیر سازه ای: تمام اجزای دیگر ساختمان ماننند مبلمان داخل، نما، کانالها و تاسیسات، لوله ها دیوارهای داخلی(تیغه ها)، کابینت ها، میز و نیمکت و صندلی ها، روشنایی ها و ... .

مسکن: در اینجا منظور ما همان ساختمانی است که در آن افرادی قرار دارند مانند: خانه، مدرسه، اداره، مغازه و ... .

ایمن سازی: ایجاد محیط امن برای زنده ماندن در هر مسکنی.

مقاوم سازی: افزایش مقاومت مسکن در برابر زلزله، سیل، طوفان و هر مسئله دیگری.

بهسازی: بهبود خواص یک سازه در برابر شرایط مورد نظر.

بهسازی لرزه ای: بهبود خواص یک سازه در برابر زلزله و بهبود عملرکرد ان در برابر زلزله. ترمیم: بازگرداندن خواص یک سازه به حالت اول آن بعد از ایجاد خرابی

آیا ایمن سازی موثر است؟

اگر با مفهوم ایمن سازی اشنا شده باشید، حتما خودتان پاسخ این سوال را داده اید. آری ایمن سازی در هر سطحی و در هر مرحله ای قابل انجام، مفید و بلکه لازم است. در مرحله طراحی، در مرحله ساخت و نگران نباشید در مرحله بهره برداری یعنی زمانی که دیگر کار ساخت و ساز تمام شده و دکوراسیون داخل را هم چیده اید هم می توان این سازی کرد و بلکه بیشتر هدف ما نیز همین مرحله باشد. بسیاری موارد در زلزله های گذشته و مخصوصا در زلزله هایی که در ایران اتفاق افتاده است مشاهده شده است که افراد با رعایت مسایل بسیار ساده و پیش پاافتاده که به نظر افراد (قبل از زلزله) مسایل خنده داری به نظر می رسیده اند، زنده مانده اند. چه بسیار مواردی مشاهده شده که علی رغم مقاومت ساختمان و عدم آسیب جدی به آن، افراد داخل آن از بین رفته و یا جراحات سختی برداشته اند، به دلیل عدم رعایت مسایل ایمن سازی ساختمان و محل زندگی و یا کار خود. پس در هرکجا (خانه، مدرسه، اداره و ...) با هر نوع مصالح سازه ای و نوع سازه (بتنی، فولادی، خشتی، گلی، طاق ضربی، و ...) نکات ایمن سازی را انجام دهید. نکات و مسایل ایمنی را باید دقیق اجرا کنید و آنقدر تکرار کنید تا برای انجام دادن آنها نیاز به فکر کردن نداشته باشید


[ سه شنبه 8 آذر 1390 ] [ 08:46 ق.ظ ] [ maryam pahlevani ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


این وبلاگ شخصی(مهندس مریم پهلوانی ) است که مطالبی درباره رشته معماری -عمران ومهندسی صنایع ،اطلاعات عمومی و بعضی بیماری هایی است که اغلب خانواده ها دچار ان می شوند از جمله بیماری دیسک کمروبیماری های مربوط به بخش حرکتی مثل نوروپاتی می باشد ..

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

امکانات وب
:plusone>:plusone>

تبادل لینک

خرید بک لینک